Naujienos

Atgal

Paskutinį rugsėjo sekmadienį – nemokamas muziejų lankymas

2022-09-23

2022 m. rugsėjo 25 d., paskutinį mėnesio sekmadienį, 11–17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinių – Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus, Fotografijos muziejaus, Šiaulių istorijos muziejaus, Venclauskių namų-muziejaus, Žaliūkių malūnininko sodybos-muziejaus, Dviračių muziejaus, Radijo ir televizijos muziejaus – lankymas yra nemokamas.

Lankytojų lauks:

CHAIMO FRENKELIO VILA-MUZIEJUS (VILNIAUS G. 74, ŠIAULIAI)
2022 m. liepos 21 d.–spalio 30 d. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje veikia paroda „Molyje įamžinta istorija“. Parodoje lankytojai susipažins su koklių istorija: kaip jie atkeliavo iš Europos į Lietuvą, kokie buvo gaminami, kaip dekoruojami. Čia kokliai atsiskleidžia kaip neatsiejama dvarų interjero puošybinė dalis, kaip vienas iš dvarų kultūros pažinimo šaltinių. Paroda siekiama skatinti patyrinėti koklius ir kaip fizinį objektą, ir kaip kultūrinį reiškinį, teikiantį praktinę naudą ir kuriantį meninę vertę. Tikimasi, kad vaikščiodami po parodą lankytojai nusikels į laikus, kai buvo šildomasi krosnimis bei išsamiau susipažins su Šiaurės Lietuvos dvarais. Parodoje galėsite prisėsti prie židinio ir paskaityti knygą „Chaimo Frenkelio vila Šiauliuose. Lietuvos žydų istorijos liudijimai“, iš paruoštų kaladėlių pastatyti savo svajonių krosnį.

2022 m. rugsėjo 8 d.–spalio 10 d. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje veikia ukrainietės menininkės Alinos Nabokos paroda „Raudonosios Lietuvos ir Ukrainos knygos“. Parodos autorė atrinko dvidešimt dvi floros rūšis, kurios Ukrainoje ir Lietuvoje yra saugomos, tyrinėjo jų vizualiąją estetiką, aktualizuodama trapumo ir laikinumo sampratą agresyvioje antropoceno eroje (XXI a. pr. Nobelio premijos laureatas, chemikas Paulas Crutzenas atkreipė dėmesį į tai, jog žmogaus veikla tampa tokia reikšminga, kad nustelbia natūralius gamtinius veiksnius, todėl šis virsmas turėtų būti įamžintas, kaip nauja geologinė epocha – antropocenas).

Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje iki rugsėjo mėn. pabaigos vis dar galima išvysti vieno garsiausių šiuolaikinių Lietuvos tapytojų Šarūno Saukos, tapytojų Jono Rimšos, Solomono Teitelbaumo, Arbit Blato ir grafikės Birutės Stančikaitės kūrinius. Šią itin vertingą kolekciją muziejui padovanojo Šiaulių miesto garbės pilietis, mecenatas ir kolekcininkas Edmundas Armoška.

FOTOGRAFIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 140, ŠIAULIAI)
2022 m. rugsėjo 3 d.–lapkričio 6 d. Fotografijos muziejuje veikia fotomenininkės Marijos Šileikaitės-Čičirkienės fotografijų paroda „Odė Lietuvos miesteliams“. Daugiau nei dešimtmetį kurtoje fotografijų serijoje žiūrovas kviečiamas pasivaikščioti mažųjų Lietuvos miestelių gatvelėmis, kiemeliais ir jų pakraščiais, pastebėti išraiškingus ir įžvelgti subtilius vietos gyvenimo autentiškumą liudijančius siužetus, jautriai įamžintus nespalvotose fotografijose.

VENCLAUSKIŲ NAMAI-MUZIEJUS (VYTAUTO G. 89, ŠIAULIAI)
2022 m. liepos 7 d.-lapkričio 3 d. Venclauskių namuose-muziejuje veikia paroda „Kartą skautas – visad skautas: skautų judėjimas Šiauliuose ir pasaulyje“, skirta Gražbylės Venclauskaitės 110-osioms gimimo metinėms. Parodos rengėjai – Šiaulių skautai. Kuruojami muziejininkų, būrelis skautų parengė parodos koncepciją, surinko ir susistemino medžiagą, sukūrė savitą parodos dizainą. Lankytojai parodoje kviečiami susipažinti su skautų istorija, esminiais skautybės principais ir bruožais, pagrindine veikla ir kitomis judėjimo subtilybėmis.

ŠIAULIŲ ISTORIJOS MUZIEJUS (AUŠROS AL. 47, ŠIAULIAI)
2022 m. rugsėjo 9 d.–2023 m. sausio 6 d. Šiaulių istorijos muziejuje veikia paroda „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos didžioji kunigaikštystė 1561–1795 m.”. Parodos tikslas – supažindinti Lietuvos muziejų lankytojus su kaimynės Latvijos dar menkai žinomu XVI–XVIII a. istorijos laikotarpiu ir atvirkščiai – Latvijos muziejų lankytojus – su Lietuvos istorija. Paroda padeda suvokti, kokį pėdsaką mūsų, Lietuvos ir Latvijos, valstybių istorijoje, kultūroje paliko kaimyninės valstybės. Pirmą kartą Lietuvoje, Šiauliuose, muziejaus lankytojai galės susipažinti su originaliu 1569 m. rugpjūčio 3 d. Liubline surašytu pergamentu – Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės inkorporacijos į Abiejų Tautų Respublikos uniją aktu, kurį pasirašė karalius Žygimantas Augustas.

Šiaulių istorijos muziejuje lankytojai taip pat galės išvysti Lietuvos nacionalinio muziejaus parengtą unikalią parodą ,,LYGBY kirvis. 13000 metų garantija". Ši paroda apie seniausią iš šiaurės elnio rago pagamintą kirvį, rastą 2014 m. Biržų rajone, Parupės kaime. Taip pat bus galima apsilankyti ir nusifotografuoti tarpukario pradžios mokyklos klasėje, pasigrožėti išskirtine geležinių kryžių viršūnių instaliacija. O lauko ekspozicijoje lankytojai galės apžiūrėti apeiginius dubenuotuosius akmenis.

DVIRAČIŲ MUZIEJUS (VILNIAUS G. 139, ŠIAULIAI)
Pirmame muziejaus aukšte jūsų lauks tiek suaugusiesiems, tiek vaikams džiaugsmo suteikiančios varžybos šiuolaikiniu ir senoviniu dviračiais. Senovinis medinis dviratis sukonstruotas pagal beveik penkių šimtmečių senumo brėžinius. Trečio aukšto ekspozicijoje galėsite išbandyti plento dviračių sportą, antrame aukšte – paminti netradicinę sporto priemonę – velomobilį.

RADIJO IR TELEVIZIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 174, ŠIAULIAI)
Muziejaus ekspozicijoje pamatysite skirtingais laikotarpiais pagamintus veikiančius televizijos imtuvus, išgirsite grojančius mechaninius patefonus, elektrofonus, magnetofonus. Pasiūlysime patiems išbandyti telegrafo aparatą ir Morzės abėcėle pasiųsti SOS signalą. Muziejaus edukacinėje erdvėje išvysite Odesoje pagamintą kino juostos montavimo stalą ir XX a. 7 deš. menančią kino kamerą. Atskleisime paslaptį, kaip XX a. 7-9 deš. nufilmuota medžiaga buvo apdorojama iki kol ją pamatydavo žiūrovai.

ŽALIŪKIŲ MALŪNININKO SODYBA-MUZIEJUS (ARCHITEKTŲ G. 73, ŠIAULIAI)
Šviečiant saulei pakviesime pasisupti sūpuoklėse, susipažinti su sodybos augintiniais. Jei lauke nesinorės būti – galėsite apžiūrėti malūną, trobą ir net pažaisti virtualios realybės žaidimą, leisiantį pasijusti tikru malūnininku. Veikia nuolatinė „Žaliūkių vėjo malūno“ ekspozicija.