Naujienos

Atgal

Magiškoje Kupolinių šventėje – tradicijos, viduramžių kovos ir baltiškojo roko muzika

2023-06-17

2023 m. birželio 23 d. nuo 15 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) šurmuliuos burtais, mistika, dainomis ir senosiomis tradicijomis apipintos Kupolinės – seniausia vasarvidžio tradicijas išlaikiusi šventė, siekianti pagonybės laikus. Programoje – potyriai su gyvosios istorijos klubu, viduramžių kovos, baltiškojo roko muzika, tradicijos ir kt.

 Kasmet Žaliūkių malūnininko sodyboje vykstančios šventės dalyvių šiemet laukia atsinaujinusi programa ir naujienos. Viena jų – pažintis su gyvosios istorijos klubu „LEITGIRIS“, kuris gyvai pristatys senovės baltų karybą, senovines pramogas ir žaidimus, įvairius amatus ir buitį. Klubo nariai mokys gaminti midų, vyti juostas ir demonstruos baltų archeologinio kostiumo rekonstrukciją. Kupolinių dalyviai turės retą progą išvysti viduramžių kovas ir ginkluotę, pasimatuoti šarvus, pakilnoti kalaviją, kirvį, kuoką ar ietį.

„LEITGIRIO“ nariai naudoja šarvus ir ginklus, kuriais kovėsi lietuviai, jotvingiai, kuršiai, aukštaičiai, žemaičiai, skalviai, sėliai ir kitos baltų gentys. Visi, norintys pajusti kovinę baltų dvasią ir sužinoti daugiau apie mūsų bočių gyvenimą, išmokti senovinių amatų ar laikyti ginklą taip, kaip laikė mūsų protėviai, yra kviečiami prisijungti ir persikelti į didingus praeities amžius.

Vakare skambės vilniečių grupės „FOLK TRIO“ muzika, kuri renginio dalyvius panardins į gilius ir jautrius mūsų senųjų dainų vandenis. Grupės nariai – LMTA dėstytojas Jan Maksimovič, akordeono meistras Nerijus Bakula ir liaudies dainų atlikėja Ineta Meduneckytė ne tik žodžiais, bet ir akordeono, saksofono garsais išpasakos mums tai, kas neparašyta.
Nuo 20 val. scenoje pasirodys baltiškojo roko grupė „ANDAJA“ iš Varėnos. Besimainančiame gyvenimo rate „ANDAJA“ savo muzika užburia ir panardina į baltiškų žaismių gelmę. Jie kuria savo mitą, keliaudami į senojo pasaulėvaizdžio pradžias, ieškodami akmeninio tvirtumo, nuoširdumo ir išminties, o mums žada, kad Kupolinių naktis bus pasitikta garsiai ir trankiai.

Vasarvidis kitados buvo švenčiamas net savaitę, kupiną šventinių apeigų su žolynais, ugnimi ir vandeniu. Būdavo renkamos vaistažolės, kurios šiuo metų laiku turi daugiausiai gydomųjų galių. Jos laikomos namuose iki kitų metų vidurvasario, gydo žmones ir gyvulius, gina nuo piktų akių nužiūrėjimo. Kupoliauti sodyboje kvies vaikų folkloro grupės „ČIUTULIS“ ir „GASUŽIS“, o nuolatiniai šventės partneriai VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo specialistai pasidalins savo patirtimi – juk jie geriausiai žino, ką ir kaip reikia auginti, rinkti, džiovinti, pinti ar vartoti.

Žodis kupolė turi keletą reikšmių, tačiau ne kiekvienas žino, kad kupolėmis seniau vadintos sužydėjusios pievos. Visgi kupole vadinama ne tik žolynų puokštė, bet ir medis arba šakota kartis, apipinta ir papuošta vainikais ir žyminti šventės vietą. Merginos ant kupolės medžio meta vainikus, norėdamos išsiburti ateitį. Apsilankiusieji šventėje kviečiami kupoliauti, vaišintis apeigine duona ir gira, pinti vainikus, dainuoti ir šokti prie šventinio laužo, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir prasmingai sutikti trumpiausią vasaros naktį.


Įėjimas nemokamas.

PROGRAMA:

15–21 val. potyriai su gyvosios istorijos klubu „LEITGIRIS“: midaus gamyba, juostų vijimas, baltų archeologinių kostiumų rekonstrukcija, lietuviškos dainos, žaidimai ir lopšinės.

15, 17, 19 val. viduramžių kovos, ginkluotės pristatymas.

16 val. vainikų pynimo valanda su folkloro klubu „ČIUTULIS“ ir ansambliu „GASUŽIS“ (Šiauliai).

17 val. kupoliavimo valanda su VUŠA Botanikos sodu.

18 val. vasarvidžio virsmo valanda su grupe „FOLK TRIO“ (Vilnius).

20 val. ugnies ir burtų valanda su baltiškojo roko grupe „ANDAJA“ (Varėna).



Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus
Rėmėjai: Lietuvos Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė
Draugas – VUŠA Botanikos sodas