Naujienos

Atgal

Fotografijos muziejuje – virtuali jaunosios kartos menininkės A. Auškalnytės fotografijų ciklo „Imagination dead imagine“ darbų ekspozicija

2021-10-30

2021 m. spalio 29 d. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) vyko jaunosios kartos menininkės Austėjos Auškalnytės fotografijų ciklo „Imagination dead imagine“ pristatymas. Renginyje dalyvavo filosofas prof. Gintautas Mažeikis, kuris, apmąstydamas kūrinius, kalbėjo apie vaizduotės fenomeną.

Austėjos Auškalnytės fotografijų ciklas – tai airių kilmės rašytojo Samuelio Beketo prozos kūrinio „Vaizduotė mirusi vaizduokitės“ (angl. “Imagination dead imagine“) vizualinė interpretacija. Austėjos sukurtuose abstrakčiuose fotografiniuose vaizduose negalioja jokios taisyklės, kompoziciniai dėsniai, kiekvienas žiūrintysis ryšį su kūriniu mezga per autentišką interpretaciją, nulemtą asmeninių patirčių, kiekienas savaip perskaito simbolius. „Paprasta – kaip žiūri, taip ir matai“, – sako autorė.

Fotografijose išnyrantys vaizdai tarsi iš tarpinės mąstymo-vaizduotės būsenos – jie nėra išgryninti ir neturi aiškios, atpažįstamos formos ar lengvai perskaitomo turinio. Austėja kurdama žaidžia su šviesos atspindžiais, veikiančiais vandens terpėje. Spinduliai, patekę į vandenį, keičia kryptį, lūžta, maišosi. Pasitelkdama atspindžius, Austėja metaforiškai iliustruoja žmogaus minčių nepastovumą. Šioms mintims impulsą suteikia fotografijas lydinčio monologo citatos iš S. Beketo kūrinio.

Austėja fotografijomis skatina žiūrovus užmegzti pokalbį su savimi: „Jei vidinis monologas galėtų būti įamžintas, manau, jis būtų panašiausias į „Įsivaizduok vaizduotę mirusią“ serijos nuotraukas. Monologe atsiveria tuštuma, šviesa, karštis, tvankuma ir praėjusių vaizdų išnykimas baltumoje. Nuotraukų serijoje tai interpretavau šešėliais, šviesotamsa, tekstūromis ir sluoksniais. Tokiu būdu noriu išprovokuoti mąstymą vaizdais ir leisti stebinčiajam atpažinti simbolius, suprasti autentiškas reikšmes, slypinčias ne tik poraštėse, bet ir vaizduose“.

Virtualią darbų ekspoziciją Fotografijos muziejaus konferencijų ir edukacijų salėje galėsite išvysti 2021 m. spalio 29 d. – lapkričio 5 d.

Renginys yra projekto „Jaunojo kūrėjo eteris“ dalis, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.