Naujienos

Atgal

Europos paveldo dienos Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose

2023-09-11

2023 m. rugsėjo 8–17 d. Lietuvoje vyksta Europos paveldo dienų renginiai. Šiųmetė tema „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“ lankytojus kviečia apsilankyti ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose. Rugsėjo 15 d., penktadienį, Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje bus pristatyta atvirų saugyklų ekspozicija atstatytame svirne, laukia filmo peržiūra ir ekskursija su malūnininku.

Prieš metus Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje iškilusį svirną (perkeltą iš Medginų kaimo (Joniškio r.) statė senųjų amatų meistrai, kurie noriai dalijosi savo žiniomis su visais smalsuoliais, ir nagingi muziejaus darbuotojai. Šiaulių „Aušros“ muziejus, saugantis ne tik eksponatus, bet ir puoselėjantis istorinius amatus, inicijavo medžio meistrų plenerą, į kurį kas savaitę kvietėsi vis kitą nagingą svečią. Vyko ir primiršto dailidystės amato demonstravimas, ir kalvystės dirbtuvės, paskaitos ir diskusijos. Visas svirno atstatymo procesas buvo fiksuojamas.

Plenero metu buvo sukurtas filmas, kuris leis plačiau susipažinti su senoviniu dailidės amatu, medinės architektūros išsaugojimu ir pritaikymu muziejaus veikloje. Filmą „Medžio meistrų pleneras „Tradicinės lietuvių sodybos trobesių statyba“ Žaliūkių malūnininko sodyboje“ penktadienį pristatys jo autorius –  talentingas dokumentinių filmų ir laidų kūrėjas, žinomas medijų menininkas, TV prodiuseris Saulius Pučinskas.

Šią vasarą muziejininkai pradėjo įgyvendinti dar vieną tikslą –  praplėsti Žaliūkių malūnininko sodybos ekspoziciją, įrengiant atvirą eksponatų saugyklą, ir perkelti dalį Žemės ūkio ir amatininkų įrankių ir Buities ir namų apyvokos daiktų rinkinių eksponatų. Įrengta ekspozicija, kurią išvys renginio dalyviai, pristato Šiaurės ir Vidurio Lietuvos XIX a. pab.–XX a. pirmos pusės kaimo gyvenamąją aplinką – buities ir namų apyvokos daiktus, darbo įrankius, padargus ir kt. Renginio pabaigoje Europos paveldo dalyvių lauks ekskursija su malūnininku ir duonos degustacija.

Rugsėjo 17 d., sekmadienį, 13 val. Venclauskių namuose-muziejuje vyks ekskursija, kurios metu dalyviai augiau sužinos apie muziejaus pastatą, statytą apie 1926 m., susipažins su jo architektu Karoliu Reisonu, jo darbais Šiauliuose ir Kaune, apžiūrės pastate išlikusius tarpukarinius patalpų dekorus – art nouveau stiliaus trafaretinę tapybą, pažins to meto interjerų madas.


PROGRAMA:
 
Ekskursija ,,Muziejinių vertybių konservavimas bei restauravimas“
2023-09-12 12:00
Chaimo Frenkelio vila-muziejus, Restauravimo skyrius (Vilniaus g. 74, Šiauliai)
Ekskursijos dalyviai sužinos apie konservavimo, restauravimo, prevencinio konservavimo procesus, išvys polichromuotos liaudies skulptūros restauratorių darbus, susipažins, kaip atliekamos auksavimo technikos, senųjų baldų restauravimas. Popieriaus dirbtuvėse bus pristatytos senosios ir moderniosios popieriaus gamybos ir restauravimo ypatybės. Metalo restauratoriai paaiškins metalo dirbinių restauravimo eigą, atskleis taikomas restauravimo metodikas. Archeologijos restauratoriai papasakos apie atgimstančius pačius seniausius eksponatus.
Būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 52 43 89 arba internetu – https://www.ausrosmuziejus.lt/Ekskursijos/
 
Renginys „Medinio kultūros paveldo išsaugojimas ir tvari plėtra“
2023-09-15 15:00
Žaliūkių malūnininko sodyba (Architektų g. 74, Šiauliai)
Apsilankę Žaliūkių malūnininko sodyboje išvys filmą „Medžio meistrų pleneras „Tradicinės lietuvių sodybos trobesių statyba“ Žaliūkių malūnininko sodyboje“ ir susitiks su autoriumi Sauliumi Pučinsku ir plenero dalyviais. Taip pat laukia atvirų saugyklų ekspozicijos atstatytame svirne pristatymas bei ekskursija su malūnininku ir duonos degustacija.
 
Ekskursija Venclauskių namuose-muziejuje
2023-09-17 13:00
Venclauskių namai-muziejus (Vytauto g. 89, Šiauliai)
Ekskursijos dalyviai daugiau sužinos apie muziejaus pastatą, statytą apie 1926 m., susipažins su jo architektu Karoliu Reisonu, jo darbais Šiauliuose ir Kaune, apžiūrės pastate išlikusius tarpukarinius patalpų dekorus – art nouveau stiliaus trafaretinę tapybą, pažins to meto interjerų madas. Ekskursija pakvies ir patiems pabandyti atkartoti tarpukarinių dekorų elementus ir susikurti savo ornamentą.

Europos paveldo dienų renginiai – nemokami.
 

Aktyviems Europos paveldo dienų dalyviams Šiaulių „Aušros“ muziejus siūlo pasivaikščioti po Šiaulių senamiestį, naudojantis interaktyviu maršrutu „Šiaulių TOP vietos ir herojai“.
Maršrutas kviečia atrasti svarbias istorines vietas bei objektus ir susipažinti su juos kūrusiais žmonėmis. Maršrutas pasiekiamas atsisiuntus į savo išmanųjį įrenginį programėlę „Actionbound“ ir pasirinkus maršrutą „Šiaulių TOP vietos ir herojai“. Rekomenduojame maršrutą pradėti eiti Venclauskių namuose-muziejuje.