2019 m. birželio 6 d. Chaimo Frenkelio viloje vyko parodos „Rožės kodas“ atidarymas. Jį pradėjo Šiaulių sportinių šokių klubo „Šypsena“ šokėjai Audrius ir Erika Blažiai.
Praėjusių metų pavasarį Chaimo Frenkelio vilos parke buvo įkurtas secesinio stiliaus rožynas, skirtas Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui. Projekto mecenatas – Stanislovas Grušas – parkui padovanojo 50 veislių virš 1300 rožių krūmų ir pavėsines, kuriose ilsėdamiesi parko lankytojai gali mėgautis rožių kvapo terapija. Rožynas įkvėpė parodos „Rožės kodas“ idėjos atsiradimą.
Rožė yra vienas iš nedaugelio gyvosios gamtos objektų, kurie yra tapę įvairių kultūrų, religijų, tautų folkloro simboliais. Rožė yra užvaldžiusi žmonių vaizduotę jau daugelį amžių ir net tūkstantmečių. Tai gėlė, turinti paslaptį, sudėtingas simbolis, galintis reikšti įvairius dalykus. Ir šiandien jis yra nepraradęs reikšmės, nes sukuriami, pavadinami ar atrandami nauji dalykai, ir jie vėl siejami su rožėmis.
Chaimo Frenkelio viloje visą vasarą veiksianti paroda skirta iškoduoti, kuo įvairiapusiškiau atskleisti „rožės kodą“, todėl šalia vaizduojamosios ir taikomosios dailės lygiavertę vietą užima informacija apie rožės ir jos simbolio vietą istorijoje, mene, buityje, literatūroje, atskleidžiamos sąsajos su religija ir kt. sritimis. Paroda sudaryta iš dviejų dalių: informacinės ir edukacinės.
Parodai muziejininkai ieškojo eksponatų su rožėmis, kurie anksčiau nebuvo taip akivaizdžiai siejami su rožėmis, nes jos buvo „pasislėpusios“ paveikslų fonuose, detalėse ir pan. Parodai įvairių eksponatų paskolino ir kiti Lietuvos muziejai, Všį „Alexandre Vassiliev fondas“.
Parodoje veikia ir edukacijos: ekspozicijoje galima pasigaminti improvizuotą atviruką, dekoruotą antspaudukais su rožėmis, o iš anksto užsisakius Chaimo Frenkelio vilos odos dirbtuvėlėse bus galima pasigaminti rožės žiedo formos sagę, žiedą ar plaukų papuošalą.
Dalijamės renginio akimirkomis. Fot. E. Tamošiūnas, V. Dirmeikytė
Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus
Rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė
Parodos partneriai: Žemaičių muziejus „Alka“, Rokiškio krašto muziejus, Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Klaipėdos Mažosios Lietuvos muziejus, Žemaičių vyskupystės muziejus, Biržų krašto muziejus „Sėla“, Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus, Kauno rajono muziejus, Lietuvos Dailės muziejus, Trakų istorijos muziejus, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Všį „Alexandre Vassiliev fondas“.