Poeto Jovaro name šiuo metu veikia dvi ekspozicijos: pirmame aukšte – „XX a. I p. knygynas", antrajame – „Poeto Jovaro gyvenamoji aplinka (XX a. 6–7 dešimt. interjerai)".
Ekspozicijoje „XX a. I p. knygynas", interpretuojant tarpukario Šiaulių knygynų vaizdus, sukurta stilizuota Lietuvos tarpukario knygyno erdvė. Čia atkurtas tarpukario knygyno vaizdas ir atmosfera: šalia knygų, laikraščių ir žurnalų galima išvysti ir žibalinę lempą, ir muilą, ir religinės atributikos, ir statulėlių, ir rėmelių ir puikių rašalinių komplektų ir kitų daiktų. Nenustebkite, tokie buvo tarpukario knygynai. Juose buvo galima įsigyti ir būtiniausių buities prekių (žr. 1, 2 pav.).
Bet kurią eksponuojamą XX a. I pusės knygą, laikraštį ar žurnalą Jūs galėsite pavartyti ar paskaityti čia pat įsikūrusioje skaityklėlėje prie puikaus tarpukario Šiauliuose pagaminto stalo (žr. 3 pav.).
Antrajame namo aukšte, kuriame nuo 1946 m. gyveno Jonas Krikščiūnas-Jovaras (1880–1967), vienas populiariausių XX a. pradžios lietuvių poetų, lankytojai pamatys jo darbo kambarį ir svetainę. Jie buvo išsaugoti ne tik kaip konkretaus asmens, bet ir kaip tipiško XX a. 6–7 dešimt. miestiečio būsto interjero pavyzdžiai. Juose paliktas daugiaspalvis sienų dekoras, o kone visi baldai yra paties poeto nuosavybė, jo sūnaus Giedriaus Krikščiūno dovanota muziejui. Dauguma jų buvo konservuoti „Aušros" muziejaus Restauravimo centre.
Darbo kambaryje be neatsiejamų rašytojo atributų – masyvaus rašomojo stalo ir pilnos knygų spintos yra ir būties laikinumą menančios spintelė-vaistinėlė, ant lovos galo pakabintos lazda su kepure. Poetas, jį pažinojusiųjų atminimu, negalėjo pasigirti stipria sveikata (žr. 4– 6 pav.).
Svetainėje prie lango stovi būdingas stalelis vazoninei gėlei pastatyti, radijo imtuvas. Tikroviškumo įspūdį sustiprina ant stalo besipuikuojantis grafinas su padėklu, gitara ant sofos, tekstilės rankdarbiai. Buvusios koklių krosnies vietą žymi portatyvi žibalinė krosnelė, šildžiusi ir poeto gimtuosius namus Kalniškiuose (žr. 7 pav.).
Ši gyvenamosios erdvės rekonstrukcija persikelia į koridorių, kuriame esantys autentiški Kalniškių sodybos rakandai leidžia išvysti amžių sandūros gyvensenos fragmentą. Kituose kambariuose įrengta edukacijų klasė bei skaitmeninės spaudos stendai. Gausiai iliustruoti, jie apžvelgia du poeto gyvenimo etapus – iki 1940 m. ir po jų. Simboliškai juos sujungia skulptoriaus A. Toleikio „Poezijos mūza".
Šių ekspozicijų sukūrimas žymi naują Jovaro namo, kaip muziejaus padalinio, gyvavimo ir veiklos etapą.
Jovaro namo ekspozicijos koncepciją parengė darbo grupė, vadovaujama Irenos Nekrašienės: Vita Andrulienė, Gražina Narbutaite, Birutė Lukošiūtė, Biruta Girdenienė. Dizainerė Zita Šulcienė.
Jūs sėkmingai užprenumeravote naujienlaiškius!
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |