2022 m. vasario 16 d. 14 val. Chaimo Frenkelio vilos facebook paskyroje vyko Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimo Chaimo Frenkelio viloje tiesioginė transliacija. Jos metu buvo pristatytas naujausias Šiaulių „Aušros“ muziejaus leidinys „Chaimo Frenkelio vila Šiauliuose. Lietuvos žydų istorijos liudijimai“ (2021 m.). Pristatyme dalyvavo knygos sudarytoja ir mokslinė redaktorė dr. Lina Preišegalavičienė, straipsnių autorius, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
„Chaimo Frenkelio vila Šiauliuose. Lietuvos žydų istorijos liudijimai“ – tai Šiaulių „Aušros“ muziejaus 2020–2021 m. parengtas leidinys, kuriame pristatoma XIX a. pab. – XX a. vid. Šiauliuose gyvenusios garsios Lietuvos žydų šeimos, sėkmingai įsiliejusios į krašto ekonominį, kultūrinį ir visuomeninį gyvenimą, istorija, aptariamas jos palikimas.
Svarbiausias Chaimo Frenkelio paveldo objektas gyvenamasis namas-vila pastatytas 1908 m. Tai unikalus, vienas iš nedaugelio Lietuvoje XX a. pr. moderno architektūros (secesijos, jugendo) statinių. Joje nuo 1993 m. yra įsikūręs Šiaulių „Aušros“ muziejus. Čia įrengtos ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas“, nuolat vyksta renginiai, susiję su žydų istorija, kultūra ir paveldu. Tai įpareigoja muziejaus darbuotojus domėtis Frenkelių šeimos istorija, žydų gyvensena, vila, kaip secesijos stiliaus architektūros objektu. Tuo labiau, kad istoriniai šaltiniai ir žinios apie šią šeimą labai skurdžios, kurį laiką net neturėta Frenkelio portretinio atvaizdo, šeimos fotografijų. Eksponatų ir informacijos rinkimas bei istorijos rekonstrukcija – viena sudėtingiausių muziejininkystės sričių, reikalaujanti daugelio metų kruopštaus darbo. Šiaulius skaudžiai palietę du pasauliniai karai paliko savo pėdsaką – negrįžtamai buvo sunaikinta Frenkelių šeimos paveldo dalis: išdraskytas fabrikas, dingusi ikonografinė medžiaga, daiktai. Muziejininkams tenka po mažą kruopelytę surinkti medžiagą ir atstatyti istorinius faktus.
Kolektyvinėje monografijoje „Chaimo Frenkelio vila Šiauliuose. Lietuvos žydų istorijos liudijimai“ apjungta vilos istorija, architektūros tyrinėjimai, žydų gyvensena, Frenkelių šeimos istorija, duomenys apie odų fabriką. Leidinio skyriuose publikuojama pastaraisiais metais atliktų tyrimų medžiaga: dokumentai, fotografijos (vilos interjerų, šeimos gyvenimo, fabriko veiklos), atsiminimai. Architektė, menotyrininkė dr. Lina Preišegalavičienė (VDU) atliko išsamius menotyrinius Chaimo Frenkelio vilos tyrimus. Jie pateikti skyriuje „Chaimo Frenkelio vila: architektūrinės estetikos ir žydų gyvenimo tradicijų dermė.“ Surinkta ir susisteminta medžiaga apie Frenkelių šeimos istoriją bei odos fabriką. Šiuos tekstus parašė Raimundas Balza, Vilma Karinauskienė, Virginija Šiukščienė, Vilija Ulinskytė-Balzienė. Baigiamąjį knygos skyrių „Chaimo Frenkelio vila – pagrindinis Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys“ parengė Odeta Stripinienė, ji apibendrino medžiagą apie Chaimo Frenkelio vilą kaip vieną svarbiausių Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinių.
Leidinys atlieka keleriopą funkciją – per vieno namo istoriją pasakoja garsios žydų šeimos istoriją, parodo jos įtaką Šiauliams ir sudėtingą likimą, paliečia Šiaulių pramonės istoriją, reprezentuoja Šiaulius, kaip svarbų Lietuvos žydų kultūros paveldo miestą, atskleidžia žydų gyvensenos ypatumus.
Knygą galima įsigyti visuose Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose ir elektroninėje muziejaus parduotuvėje – https://shop.ausrosmuziejus.lt/produktas/chaimo-frenkelio-vila-siauliuose-lietuvos-zydu-istorijos-liudijimai/
Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Komunikacijos ir rinkodaros skyrius tel. (8 41) 43 36 80.
Jūs sėkmingai užprenumeravote naujienlaiškius!
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |