Naujienos

Atgal

„Šiaulių dienos 785“ „Aušros“ muziejaus padaliniuose

2021-09-03

2021 m. rugsėjo 10–11 d. Šiaulių „Aušros“ muziejus įsilieja į miesto šventės „Šiaulių dienos 785“ programą ir kviečia į renginius savo padaliniuose.

 
Rugsėjo 10 d., penktadienį, 20.30 val. Chaimo Frenkelio vilos parke vyks XVIII tarptautinio Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio renginys – filmo seansas „Čia buvo Saša“. Tai nuoširdus ir linksmas filmas apie porą – Jurgą ir Tomą, kurie nusprendžia įsivaikinti išvajotą mažą mergaitę, tačiau vietoj jos jiems pasiūlomas paauglys Saša. Globos namų direktorė potencialius įtėvius įklaba su berniuku drauge praleisti dieną. Kai Jurga pasiduoda jos spaudimui, prasideda trijulės gyvenimą pakeisiantys įvykiai. Įtemptai dienai baigiantis, kiekvienas privalės atsakyti į klausimą – kas gi yra tikroji šeima? Kaina – 4 Eur. Bilietai – „Ticket Market“.

Rugsėjo 11 d., šeštadienį, 12 val. Venclauskių namuose vyks nemokama ekskursija Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus parodoje „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos“. Kita parodos dalis eksponuojama Chaimo Frenkelio viloje, kur 14 val. vyks nemokama ekskursija. Į ekskursijas būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 52 43 89 (vila), (8 41) 52 43 97 (Venclauskių namai).
Parodoje pristatomas Aleksandros Fledžinskaitės-Kašubienės-Kasubos palikimas, apimantis septynis kūrybos dešimtmečius. Parodos pagrindą sudaro Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui menininkės padovanotų kūrinių ir 8 000 skaitmeninių vaizdų kolekcija bei „Aušros“ muziejaus rinkiniuose esantys grafų Zubovų ir Fledžinskų šeimos dokumentai ir daiktai. Taip pat eksponuojami du specialiai šiai parodai sukurti darbai: Vytenio Jankūno skaidrių projekcija – menininkės darbų viešosiose JAV erdvėse dokumentacija – ir komandos „Weekend Warriors Studio“ kompiuterinis žaidimas pagal A. Kasubos knygą „Įrengimai sielai“ („Utility for the Soul“, 1970–1975).

Rugsėjo 11 d. 13 val. Fotografijos muziejuje vyks Rolando Andrijausko fotografijų parodos „Susitiksim Antologijoj“ atidarymas.
Dr. Ramūnas Čičelis apie parodą rašo: „Emocinė ir intelektualinė draugystė“, – tokiu sakiniu galima apibūdinti santykius, kurie XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje susiklostė tarp žymiojo lietuvių poeto, Amerikos avangardinio filmininko Jono Meko ir iš neseniai išsilaisvinusios Lietuvos į Niujorką atvykusių fotografo Arūno Kulikausko, tapytojo Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio, muzikanto Daliaus Naujokaičio, kino režisieriaus Vytauto V. Landsbergio, tapytojo Audriaus Naujokaičio, filmininko Juliaus Ziz (Žižliausko), fotografo Rolando Andrijausko ir kelių kitų Amerikos ir pasaulio kultūros ištroškusių jaunų lietuvių menininkų.
Parodoje „Susitiksim Antologijoj“ eksponuojamos ir dabar Niujorke gyvenančio Rolando Andrijausko nuotraukos, kuriose užfiksuoti minėtų žmonių bendravimo momentai. Antologijos filmų archyvas – Niujorke, Manhatano rajone, Jono Meko kartu su keliais bendraminčiais XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje įsteigta nevyriausybinė organizacija, kurios patalpose iki šiol kaupiamas ir rodomas avangardinis, nekomercinis pasaulio kinas. R. Andrijausko fotografijos atskleidžia, kad J. Mekas ir apie jį susispietęs draugų būrys mažiausiai rūpinosi buitimi ir pinigais ir daugiausia – kūryba, menu ir laisve. Neabejotina, kad ir šiandien tiek R. Andrijauskas, tiek kiti tuo laiku buvę Antologijos filmų archyve gali prisiminti nevaržomas muzikines improvizacijas, kitus kūrybinius proveržius, bylojančius ypatingą visos tos kompanijos kilnumą ir bendrystę.“

Rugsėjo 11 d. 14 val. Fotografijos muziejuje vyks baigiamasis jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai“ renginys-diskusija. Šiaulių kino meno klubo vadovo Viktoro Gundajevo moderuojamoje diskusijoje bus prisiminti ir aptarti birželio mėnesį vykę festivalio koncertai bei kūrybinės dirbtuvės. Jaunieji Šiaulių krašto atlikėjai, dalyvavę festivalio veiklose, dalinsis savo muzikinėmis patirtimis ir įžvalgomis. Susirinkusiųjų laukia net kelios premjeros – „Šiauliai gyvai“ komandos nufilmuotų jaunųjų kūrėjų dainų vaizdo klipai.

Rugsėjo 10–11 d. 10–18 val. atvirų durų dienos būsimo Šiaulių istorijos muziejaus (Aušros al. 47, Šiauliai) rekonstruotose erdvėse.
Pastatas statytas 1932 m. pagal žymaus šiauliečio architekto Vlado Bitės projektą. Pradinė pastato paskirtis buvo pradžios mokykla, o po metų šiose patalpose įsikūrė ir „Aušros“ muziejus. Pastaraisiais metais dėl blogos patalpų būklės buvo uždaryta parodų salė, dalis ekspozicinių salių paverstos eksponatų saugyklomis, kurios neužtikrino kokybiškos eksponatų apsaugos, pastato teritorija nebuvo pritaikyta teikti kultūros paslaugas, buvo stokojama tinkamos infrastruktūros ir įrangos, kad lankytojai įsitrauktų į kultūrinę veiklą.
Gautas finansavimas iš Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto „Aušros“ muziejui leido pradėti pastato rekonstrukciją, kurią įgyvendinus pastate bus įrengtos modernios interaktyvios archeologijos ir istorijos ekspozicijos, natūraliai pereinančios į atviras saugyklas-ekspozicijas. Įrengtos edukacinės zonos leis praplėsti ekspozicijas kontekstinėmis veiklomis, per kurias lankytojai geriau pajaus ir suvoks atitinkamą istorinį laikotarpį. Lankytojai kviečiami pasižvalgyti po pastatą, prieš jame įrengiant muziejines ekspozicijas.