Naujienos

Atgal

Sausio 13-oji muziejininkų prisiminimuose

2022-01-11

2022 m. sausio 13 d., minint Laisvės gynėjų dieną, Šiaulių „Aušros“ muziejus pristato devynių pasakojimų ciklą „Prisiminimai apie Sausio 13-ąją. Pasakoja muziejininkai“. Vaizdo įrašuose užfiksuoti dabar ar anksčiau muziejuje dirbusių žmonių pasakojimai apie savo patirtis lemtingomis sausio dienomis.

 
Šiaulių „Aušros“ muziejus kasmet paminimi reikšmingiausias Lietuvos istorijos datas ir  taip kviečia visuomenę prisiminti valstybės nueitą kelią bei neužmiršti svarbių įvykių. Vienas iš tokių – 1991 m. sausio 13-oji. Lemtingą naktį, pareikalavusią aukų, Lietuva apgynė savo pasirinkimą eiti laisvės keliu. Šios nakties įvykius daugelis dar saugo savo atmintyje.

„Aušros“ muziejus imasi iniciatyvos rinkti Sausio 13-osios pasakojimus, asmenines patirtis ir sujungti jas į išsamų pasakojimų ciklą. Pirmieji savo prisiminimais dalijasi muziejaus darbuotojai, kurių istorijos nugulė devynių dalių cikle, pavadinimu „Prisiminimai apie Sausio 13-ąją. Pasakoja muziejininkai“.

Vaizdo įrašuose užfiksuotos muziejininkų patirtys labai įvairios – nuo dalyvavimo įvykių epicentre, budint prie svarbiausių valstybinių objektų, iki tuo metu vaiko akimis į pasaulį žvelgiančio Lietuvos piliečio. Pasakojančiųjų istorijose atsispindi išgyvenimai, nerimas dėl rytdienos, nežinomybė. Visgi šias emocijas nustelbė viltis ir tikėjimas artėjančiu išsilaisvinimu. „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza prisimena, kad žmonės tuomet buvo drąsūs, nes visus buvo užvaldęs įsitikinimas, kad būtina iškovoti laisvę.

Muziejininkų pasakojimuose perteikiami neramumai, lydėję žmones ir po sausio 13-osios: „Sausio 15 d. vakare į muziejaus patalpas Aušros al. 47 įsiveržė vyrai. Tada pajutome, kad čia atėjo kažkokia grėsmė.  Jie iškart pareikalavo ginklų“, – prisimena muziejininkė Birutė Lukošiūtė.

„Aušros“ muziejaus socialinių tinklų platformose facebook ir youtube įkelti įrašai atskleidžia muziejuje tebedirbančių muziejininkų – Raimundo Balzos, Vilijos Ulinskytės-Balzienės, Juliaus Vainoriaus, Birutės Lukošiūtės, Ernesto Vasiliausko, Elvinos Karosienės, Ramūno Šambaro – ir tuomet dirbusių – Audronės Tamulienės ir Jono Ziemelio – asmenines patirtis.

Muziejus, vykdydamas savo misiją – išsaugoti ateities kartoms ne tik istorinį-kultūrinį paveldą, bet ir gyvąją istoriją – kviečia visus, galinčius ir norinčius pasidalinti savo prisiminimais, tapti projekto „Prisiminimai apie Sausio 13-ąją“ dalimi. Galbūt saugote Sausio 13-osios įvykius menančius daiktus, fotografijas ar norite papasakoti tą naktį išgyventą asmeninę istoriją. Kviečiame pasidalinti informacija su muziejumi ir nepalikti savo išgyvenimų užmarštyje. Prašome kreiptis į Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyrių, tel. (8 41) 52 43 92.

Pasakojimų ciklo vaizdo įrašus galite peržiūrėti čia – https://www.youtube.com/playlist?list=PLjZA1wR2MRgDx0rc3fdX83noXW4eeHB4f

Kūrybinė komanda – Augustė Tomkutė ir Viktoras Gundajevas.