Naujienos

Atgal

Paskutinį gegužės sekmadienį – nemokamas muziejų lankymas

2025-05-22

2025 m. gegužės 25 d., sekmadienį, 11–17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinių lankymas yra nemokamas.

Lankytojų laukia:

CHAIMO FRENKELIO VILA-MUZIEJUS (VILNIAUS G. 74, ŠIAULIAI)
Šiuo metu dėl naujos ekspozicijos kūrimo darbų uždarytas Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus antrasis aukštas.
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus paroda „Jurgio Mikševičiaus pasauliai“. Parodoje pristatomi Šiauliuose gimusio ir Australijoje kūrusio dailininko Jurgio Mikševičiaus (1923–2014) darbai – nuo peizažų iki abstrakcijų, kupinų meditacinės nuotaikos ir kultūrų dialogo.
Paroda „Barokas Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkiniuose saugomose XIX a. graviūrose“. Ši paroda yra Lietuvos muziejų kelio temos „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“ programos dalis.
Lankytojai išvys graviūras, vaizduojančias Europos baroko stiliaus statinius, o išmaniųjų technologijų pagalba pažintį su parodos tema galima pratęsti, nusikeliant į įvairius Europos miestus, apžiūrint graviūrose matytus objektus esamuoju laiku. Tai padaryti padės prie graviūrų esantys QR kodai.
Nuolatinės ekspozicijos „Provincijos miestas“, „Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“ lankymas.
Pirmajame aukšte lankytojų lauks edukacinės dirbtuvės iš odos „Apyrankė iš gėlyčių“. Susiverti apyrankę bus galima 12–14 val.

FOTOGRAFIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 140, ŠIAULIAI)
Atvertoje muziejaus ekspozicijos „Laisvę fotografijai!“ dalyje išvysite vertingiausius eksponatus iš muziejuje saugomos kolekcijos, kurioje – daugiau kaip 150 000 istorinės ir meninės fotografijos bei negatyvų, fotografijos gamybos priemonių, fotografinių spaudinių, dokumentų bei kitų su fotografija susijusių dalykų. Ekspozicijoje gausu įtraukių vietų – stilizacijų, rekonstrukcijų, virtualių ir patyriminių sprendimų.
Geistės Marijos Kinčinaitytės fotografijų paroda „Slidūs akmenys“. Čia pristatomi nauji menininkės darbai ir judančių vaizdų instaliacijos, kelia klausimus apie naujojo kosmoso amžiaus problematiką, kai kosmosas ir Mėnulis tampa nebe paslaptingų simbolinių, bet komercinių interesų ir ekonominės plėtros arena. Tai – potencialaus pabėgimo vieta, kurioje žadama išspręsti daugybę žemiškųjų klaidų.
Menininkė gretina ir ieško analogijų tarp atšiaurių žemiškųjų vietovių ir planetinio palydovo reljefo – sukrešėjusių ugnikalnio lavos sruogų ir meteoritų kraterių šulinių, pelenais nukloto tirpstančio ledyno ir spurdančios paslapties po storu kosminių dulkių lukštu. Tačiau po šiais fraktališkais abstrakčios (foto)grafikos įspūdį kuriančiais vaizdais slepiasi ir išnaudotojiški kolonijinės plėtros ketinimai.
Fotografijos muziejaus fondų meninės fotografijos multimedija „Šiaulių fotomeno retrospektyva“. Multimedijoje dėmesys skiriamas Šiaulių fotografų darbams, apimant 1930–2000 m. laikotarpį. Pradedant vienu iš moderniosios Lietuvos fotografijos pradininkų Gerardu Bagdonavičiumi bei jo kadrais iš tarpukario ir pokario laikotarpio, tęsiant muziejaus įkūrėjo Antano Dilio darbais bei kitų, jau išėjusių – Vlado Mikalausko, Povilo Steponavičiaus, Vytauto Nistelio, Janinos Siliūnaitės ir kitų fotografijomis. Taip pat bus galima išvysti gerai žinomų Aleksandro Ostašenkovo, Ričardo Dailidės, Algimanto Puodžiūno, Kęstučio Bingelio, Juozo Bindoko, Vaidoto Kisielio ir kitų, dar aktyvių fotografų darbus.
Kai kurių autorių rodomos fotografijos kurtos įvairiais istoriniais laikotarpiais ir atspindi jų sąlygas, ideologiją ir estetines nuostatas, yra neatsiejama fotografijos istorijos dalis.
Interaktyvus žaidimas „Atspėk autorių: fotografas ar DI?“
Didelio lankytojų susidomėjimo sulaukiančiame žaidime – žymių šiauliečių fotografų ir dirbtinio intelekto (DI) sugeneruotos nuotraukos. DI nuolat tobulėja, tad atspėti, kas yra autorius, tampa vis sunkiau. Žaisdami galite ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir pasitikrinti savo akylumą, o svarbiausia – daugiau sužinoti apie tikrus fotografus ir jų kūrinius.


VENCLAUSKIŲ NAMAI-MUZIEJUS (VYTAUTO G. 89, ŠIAULIAI)
Muziejuje išvysite per restauraciją atidengtus ryškiaspalvius sienų dekorus. Nusileidę į cokolinį muziejaus aukštą pateksite į vaikų erdvę, kurioje mažieji tikrai ras ką veikti, kol tėveliai apžiūrinės Venclauskių namų-muziejaus ekspoziciją.
Antrajame muziejaus aukšte išvysite parodą „Antanas Smetona: nelengvi pasirinkimai“. Paroda lankytojų dėmesiui pateikia 17 svarbių pasirinkimų, kuriuos teko priimti A. Smetonai asmeniškai arba kolegialiai. Kiekvienas pasirinkimas išnagrinėtas remiantis istorine medžiaga – archyviniais dokumentais, atsiminimais, moksline istoriografija, parengti „prieš“ ir „už“ argumentai, kurie leidžia suprasti ir asmenybės, ir bendražygių, ir tuomečio politinio konteksto įtaką priimtiems sprendimams. Paroda interaktyvi, ją tyrinėti galima keliais skirtingais būdais.
Nuo 2025 m. gegužės 22 d. iki lapkričio 9 d. Venclauskių namuose-muziejuje yra galimybė išvysti VR patirties „Pasaulių sutvėrimas“ film. Tai jau antroji „Angelų takais“ kūrėjų komandos virtualios realybės projekto dalis, tęsianti pažintį su M. K. Čiurlionio kūryba. Platesnė informacija, bilietai ir rezervacija – https://angelutakais.lt/siauliai/


ŠIAULIŲ ISTORIJOS MUZIEJUS (AUŠROS AL. 47, ŠIAULIAI) 
Šiaulių istorijos muziejuje lankytojai išvys atvirų saugyklų ekspoziciją, parodančią „Aušros“ muziejaus eksponatų „aukso fondą“ ir nuolatinę ekspoziciją, atskleidžiančią Šiaulių praeitį nuo seniausių laikų iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1918 m.


DVIRAČIŲ MUZIEJUS (VILNIAUS G. 139, ŠIAULIAI)
Pirmame muziejaus aukšte jūsų lauks tiek suaugusiesiems, tiek vaikams džiaugsmo suteikiančios varžybos šiuolaikiniu ir senoviniu dviračiais. Senovinis medinis dviratis sukonstruotas pagal beveik penkių šimtmečių senumo brėžinius. Trečio aukšto ekspozicijoje galėsite išbandyti plento dviračių sportą, antrame aukšte – paminti netradicinę sporto priemonę – velomobilį.


RADIJO IR TELEVIZIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 174, ŠIAULIAI)
Muziejaus ekspozicijoje pamatysite skirtingais laikotarpiais pagamintus veikiančius televizijos imtuvus, išgirsite grojančius mechaninius patefonus, elektrofonus, magnetofonus. Pasiūlysime patiems išbandyti telegrafo aparatą ir Morzės abėcėle pasiųsti SOS signalą.
Muziejaus edukacinėje erdvėje išvysite Odesoje pagamintą kino juostos montavimo stalą ir XX a. 7 deš. menančią kino kamerą. Atskleisime paslaptį, kaip XX a. 7-9 deš. nufilmuota medžiaga buvo apdorojama iki kol ją pamatydavo žiūrovai.


ŽALIŪKIŲ MALŪNININKO SODYBA-MUZIEJUS (ARCHITEKTŲ G. 73, ŠIAULIAI)

XIX a. pabaigoje užmiestyje, Žaliūkių kaime vokiečio Gustavo Danielio tėvo žemėje pastatytas Žaliūkių malūnas šiandien jau „apglėbtas“ augančio miesto. Šis įspūdingo stoto statinys ir šalia jo atkurta sodyba mena kadaise čia buvusį Žaliūkių kaimą.
Kviesime pasivaikščioti po atstatytą svirną, kuriame rasite atvirų saugyklų ekspoziciją. Čia išvysite Žemės ūkio ir amatininkų įrankių ir Buities ir namų apyvokos daiktų rinkinių eksponatų