Gegužė 2018
28 29 30 31

2018 m. vasario 10 d., šeštadienį, 15 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) buvo švenčiamos Užgavėnės. Ši tradicinė žiemos šventė išsiskiria savo pakilia nuotaika ir linksmybėmis, kurias susirinkusiems užtikrino Šiaulių „Aušros" muziejaus parengta programa. Žaidimai kartu su persirengėliais, pirtis, lauko pramogos vaikams, liaudiško teatro pasirodymai, Užgavėnių valgiai, šokiai ir dainos prie laužo – tai tik dalis pramogų, kurios lauė šiauliečių. Įėjimas nemokamas.

Užgavėnės Žaliūkių malūnininko sodyboje pradėtos švęsti nuo 2012-ųjų ir šiemet įvyko jau septinatąjį kartą. Palydėdami žiemą visi buvo kviečiami linksmintis kartu su savais ir svečiais iš Vilniaus, Šeduvos, Gasčiūnų, Kelmės. Sušalti neleido folkloro ansambliai: „Nalšia", „Poringės" (Vilnius), „Margulis", „Salduvė", „Vieversėlis" (Šiauliai), Šeduvos kultūros ir amatų centro ansamblis. Šventinę nuotaiką skleidė Kelmės mažasis teatras, Gasčiūnų kaimo bendruomenės mėgėjų teatras „Kitaip" ir Šeduvos kultūros ir amatų centro humoro grupė „Sprandžina".

Visiems žinomas senas paprotys per Užgavėnes voliotis ant sniego ir taip pasiridinėjus budinti žemę. Šiais metais Žaliūkių malūnininko sodyboje sniego netrūko, tad ant jo buvo smagu išgriūti po karštos pirties. Taip, taip, tikrai po pirties! Į šventę atvyko pirtis ant ratų „Angelai ir demonai ", kurioje norintys galėjo ar šiaip pasikaitinti, ar net būti įšvanoti patyrusių pirtininkų.

Sniegas ir šaltukas atnešė džiaugsmo ir mažiesiems šventės dalyviams, nes kaip tik jiems buvo ruošiama žiemos karuselė-lauko čiuožykla, kurioje buvo galima suktis ir žaisti. Vaikų laukė ir kiti energingi lauko žaidimai.

Verta prisiminti, kad Gavėnios išvakarėse reikia ypač sočiai pavalgyti – jei ne 12, tai nors 7 kartus. Dalyvaujantys „Linksmiausios blyninės" konkurse vaišino įvairiausiais blynais, buvo galima pasrėbti karštų kopūstų ir paskanauti kitokių tradicinių valgių - ir ne tik lietuviškų. Šventėje pirmą kartą dalyvavusi ukrainiečių asociacija „Karpatai" susirinkusiuosius nustebino tradiciniais savo tautos valgias ir gėrimais, muzika ir dainomis.

Žaliūkių malūne atėjusiųjų laukė ne malūnininkas, kaip įprasta, o vienas iš šventės persirengėlių, kuris pokštaudamas užėjusius supažindino su malūno įranga.

Kaip ir kasmet, šventėje šurnuliavo jomarkas, kuris vilijo kvapais, skoniais, spalvomis. Jame buvo galima nusipirkti tokių dalykų, kurių niekur kitur nerasite.

Dalyvaujantys šiame šventiniame susibūrime stengiasi būti neatpažinti, todėl slepiasi po kaukėmis, nes taip galima linksmiau ir drąsiau juokauti, pokštauti, žaisti, kaimyną ar kaimynę pakibinti. Kiekvienais metais daugėja šiauliečių, kurie ateidami į šventę neužmiršta pasipuošti, atsineša savo kūrybos kaukes ar atitinkamai apsirengia, taip prisidėdami prie bendro šventės nuotaikos kūrimo. Kartais užmiršusiems kaukę ar nespėjusiems jos pasigaminti pagelbsti ir muziejininkai. Žinoma, mainais į linksmą dainą, šokį, pokštą ar anekdotą.
Žinoma, šventėje galinėjosi Lašininis ir Kanapinis, o po to, kai Lašininis buvo išvarytas, atėjo metas, kai (kad ir kaip gaila, juk tokia graži!) buvo sudeginta Užgavėnių Morę.

Organizatorius Šiaulių „Aušros" muziejus.

Rėmėja Lietuvos kultūros taryba.

Informaciniai rėmėjai: dienraštis „Šiaulių kraštas", radijo stotis „RS2".

Daugiau informacijos apie Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimą: www.lietuva100.lt

Fot. E. Tamošiūnas. Renginio fotografijos skelbiamos Žaliūkių malūnininko sodybos facebook puslapyje.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98.