Renginių kalendorius

  Liepa 2018  
P A T K Pn Š S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Gerardo Bagdonavičiaus baldų komplekto restauravimo proceso pristatymas

Chaimo Frenkelio vilos ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas" Galerijoje eksponuojamas šiauliečio dailininko Gerardo Bagdonavičiaus (1901–1986) suprojektuotas ir jo šeimos XX a. I p. naudotas baldų komplektas: kanapa ir dvi kėdės.

Pasirinkimą eksponuoti šį baldų komplektą stilizuotoje dvaro aplinkoje lėmė baldų dekoratyvumas ir tai, kad jie profesionaliai perteikia laikotarpio dvasią: tokie ar panašūs baldai galėjo būti naudojami ir XX a. I p. Lietuvos dvaruose. Be to, balduose dominuoja art deco stiliaus elementai, dėl kurių jie labai dera su Chaimo Frenkelio vilos interjeru.
Į muziejų baldai pateko 1986 m. Po G. Bagdonavičiaus mirties muziejui juos perdavė dailininko našlė Marija Bagdonavičienė. Baldų būklė buvo labai bloga: trūko ne vieno medinio ir metalinio elemento, audinys buvo labai pažeistas, nešvarus, sudūlėjęs, skylėtas, spyruoklės iššokusios, surūdijusios. Įvertinus baldų komplekto istorinę ir memorialinę vertę, nutarta jį restauruoti ir taip išsaugoti ir padaryti prieinamą visuomenei.
Kadangi „Aušros" muziejaus Restauravimo centre nedirba baldų restauratorius, 2015-2016 m. baldai buvo restauruojami Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus Restauravimo skyriuje. Restauravimo darbus finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Dabar restauruoti baldai eksponuojami. Dažniausiai muziejaus lankytojams informacija apie eksponatų restauravimą pateikiama labai glaustai, tik žodžiu, vedant ekskursiją ar yra neprieinama ir nematoma. Siekiant lankytojams parodyti restauravimo svarbą sugrąžinant buvusią daikto išvaizdą ir jį išsaugant, ekspozicijoje, šalia restauruotų baldų, nutarta pakabinti stendus su fotografijomis, kuriose užfiksuoti baldų restauravimo procesai, pateikiama išsami kanapos ir kėdžių restauravimo darbų eiga. Tai pirmas kartas, kai ekspozicijoje šalia pagrindinių duomenų apie eksponatus mėginama pateikti žinių ir apie jų restauravimo procesą.

 

Restauruotas Gerardo Bagdonavičiaus baldų komplektas Chaimo Frenkelio vilos ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas" Galerijoje. Fot. Vita Andrulienė, 2017 m.

 

Gerardas Bagdonavičius. Šiauliai. Bagdonavičių šeimos kambarys Vėdaro name, kur šeima gyveno 1921–1928 m.

Piešinyje užfiksuoti baldai, tapę „Aušros" muziejaus eksponatais ir restauruoti Vytauto Didžiojo karo muziejaus Restauravimo skyriuje . ŠAM, D-T 3753

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro vedėja Vita Andrulienė, tel. (8 41) 52 43 84.

« Atgal