Lapkritis 2017

„Knygos teatro“ spektaklis vėl Šiauliuose

2014 m. sausio 31 d. Šiaulių „Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko Reditos Dominaitytės „Knygos teatro" spektaklis pagal V. Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly" III dalį. Režisierius Saulius Vosylius, aktoriai: Viktorija Kuodytė, Redita Dominaitytė, Raimondas Paškevičius.

Spektaklyje skambėjo dramatiškos ištraukos iš V. Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly" III dalies, atskleidžiančios painų garsiojo Liudo Vasario, Liucijos ir Auksės meilės trikampį.

„Knygos teatras" – geros literatūros, skonio ir estetikos simbiozė, reiškinys, apimantis visus svarbiausius žmogaus pojūčius: vaizdą, garsą, skonį, lytėjimą, kvapą. Tai teatras, kurio nevaržo įprastos sienos, viskas priklauso tik nuo to, ką padiktuoja literatūra.

R. Dominaitytės „Knygos teatras" pirmajam savo spektakliui pasirinko V. Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly" III dalį, kurioje pagrindinių veikėjų vaidmenis, garsųjį Liudo Vasario, Liucijos ir Auksės meilės trikampį, pasigėrėtinai įkūnijo aktoriai V. Kuodytė, R. Dominaitytė, R. Paškevičius. Spektaklis, apkeliavęs didžiuosius Lietuvos miestus, pabuvojęs Briuselyje, dalyvavęs „Druskininkų teatro festivalyje", „Vasaros muzikos festivalyje" Palangoje, Kačerginės koplyčioje, Žemaitkiemio-Babtyno dvare, Biržų pilyje, V. Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje ir kt., jau antrą kartą viešėjo Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje.

Pirmą kartą spektaklį šiauliečiai išvydo praėjusių metų vasarą, per Tarptautinį Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalį. Tąkart pasirodymą stebėjo pilna salė žiūrovų, po spektaklio audringais aplodismentais reiškusių susižavėjimą aktorių pasirodymu, o pastarieji dėkojo už nuoširdų priėmimą.

Šis spektaklis, pasak atlikėjų, tarsi kūrybinis iššūkis, mestas romano autoriui, kuris būdamas gyvas draudė ekranizuoti ar inscenizuoti romaną. V. Mykolaitis-Putinas manė, jog ekranizavus ar inscenizavus knygą „Altorių šešėly" dings romano subtilumas, liks tik banali meilės istorija. Spektaklio „Altorių šešėly" kūrėjų tikslas – išsaugant autoriaus kalbos grožį, jėgą ir savitumą, įrodyti, kad pamatiniai kūrinio konfliktai, perteikti šiuolaikinėmis teatrinės išraiškos priemonėmis, ne tik nepaseno, bet šių dienų kontekste tapo dar aštresni ir skaudesni.

„Knygos teatro" vadovė, aktorė R. Dominaitytė teigia: „Mes, „Knygos teatras", vystome kultūros sklaidą regionuose, vaidinimui rinkdamiesi vietinius dvarus, vienuolynų ansamblius, kitas autentiškas erdves, kurios atspindi romano „Altorių šešėly" laikmečio dvasią, paryškina spektaklio atmosferą. Sukūrę aukšto meninio lygio spektaklį, skatiname Lietuvos kultūros atsinaujinimą bei tęstinumą, suteikdami žiūrovams gilų etinį, estetinį bei intelektualinį pasitenkinimą."

„Knygos teatro" spektaklis sulaukė Lietuvos Respublikos kultūros ministro ir Kauno miesto savivaldybės padėkos už lietuvių literatūros sklaidą. Ypač palankaus įvertinimo sulaukta iš rašytojo giminaičių, kurie ištisus dešimtmečius kruopščiai saugojo romano autorines teises.

Informaciją teikia „Knygos teatro“ vadovė Redita Dominaitytė, mob. 8 686 40047; Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Deimantė Bačiulė, tel. (8 41) 43 36 80.

Akimirkas iš ankstesnio renginio Chaimo Frenkelio viloje galite rasti muziejaus profilyje Facebook'e.